ASG vs paintball, czyli zasadnicze różnice

Zwolennicy ASG toczą zacięte boje w internecie ze zwolennikami paintball-a odnośnie tego co jest lepsze, co daje więcej rozrywki, co jest ciekawsze. I jak to bywa z wieloma sporami, nie da się po prostu rozstrzygnąć co jest lepsze. Dlatego też warto z bliska poznać różnice jakie występują pomiędzy paintballem, a ASG. Sprawdzić kwestie związane ze sprzętem czy też rodzajami rozgrywek.

Broń do strzelania

Wszystko zaczyna się od broni. To zasadnicza kwestia, to podstawa przecież każdej z rozrywek. Mianowicie jakie różnice występują w tym miejscu, czego się spodziewać po broni do ASG, a czego po broni do paintballu? Air Soft Gun czyli nic innego jak oczywiście wierne repliki oryginalnej broni, praktycznie realizowane w stosunku 1:1. Gdy mowa o broni do paintballu to mamy tutaj w większości przypadków do czynienia z bronią, która nie jest repliką znanych modeli. Po prostu projektuje się broń która ma spełniać odpowiednie normy technologiczne, nie przykłada się wagi do realistycznego wyglądu sprzętu.

W przypadku porównań należy również zorientować się w sprawach takich jak kwestie techniczne. Czyli w pistoletach do paintballu zasadniczo nie ma celowników, równocześnie markery do paintballa mogą stwarzać pewne problemy w sytuacji korzystania z nich gdy temperatura na zewnątrz jest za niska. Odwieczne kłopoty z gazem przy minusowych temperaturach.

Osoby grające w paintball mają również ograniczone możliwości kiedy mowa o rodzajach broni, o tym jak one działają. Decydując się na broń do ASG można wybierać z takich sprzętów jak broń gazowa, elektryczna czy też sprężynowa. Takich opcji nie mamy niestety przy wyborze broni do paintballu.

Rodzaje amunicji

Grając zarówno w paintball jak i ASG należy posiadać amunicję. Czyli wybieramy odpowiednie kulki i hulaj dusza, piekła nie ma. Trzeba jednak wiedzieć, że konstrukcja kulek w paintballu różni się od tych z ASG. Mianowicie kulki do paintballu posiadają farbę, która w momencie trafienia celu się rozpryskuje. W ASG nie ma takiej sytuacji, mamy do czynienia z prostymi, tradycyjnymi kulkami. Co to powoduje? Mianowicie należy zdać sobie sprawę z faktu, że kulki do paintballu są droższe od tych do ASG. Po prostu proces produkcyjny jest bardziej skomplikowany.

Jeżeli mowa o kulkach do gry to trzeba wspomnieć, że grając w ASG trzeba po prostu dobierać ludzi honorowych, uczciwych. Tylko takie osoby nadają się do grania gdyż skoro nie ma farby to każdy trafiony gracz powinien się przyznać, że odpada z gry. W paintballu akurat od razu wiadomo czy ktoś dostał czy nie. Oczywiście farba na ciuchach nie jest niczym przyjemnym i dlatego schodząc po grze w paintball będziemy upaćkani, przy ASG ten element odpada.

Na polu walki

Kolejne różnice da się zauważyć w trakcie gry. ASG i paintball to dwie różne bajki. Decydując się na airsoft zazwyczaj korzysta się z lasów, otwartych przestrzeni, opuszczonych budynków, fabryk. Paintball generalnie koncentruje się na wyspecjalizowanych placach do gry, przygotowanych pod ten rodzaj rozrywki.

Sama rozgrywka w paintball jest niezwykle szybka, często kończy się po kilku minutach, w zależności od miejsca gdzie się gra. Decydując się na grę w airsoft trzeba nastawić się na strategię, na przemyślenie wszystkich ruchów, to często wiele godzin rozgrywki. Również scenariusze gry są inne. Decydując się na airsoft należy spodziewać się niezwykle rozbudowanych scenariuszy, podziału na role. Przykładowo można być typowym snajperem czy też grenadierem. Kiedy wybieramy paintball to nie ma takich rozterek, po prostu ma być szybko, trzeba jak najszybciej załatwić przeciwnika.

Rodzaje imprez

Ostatnia różnice pomiędzy paintballem, a airsoft to oczywiście kwestie związane z takimi sprawami jak rodzaj imprez. Paintball to obecnie najczęściej imprezy integracyjne, spotkania przyjaciół, którzy nawet nie posiadają sprzętu. W przypadku airsoft wymagane jest już pewnego rodzaju doświadczenie, częściej mowa o tak zwanych zamkniętych kręgach, spotkania ludzi, którzy nie mają na celu jak najszybsze ustrzelenie przeciwnika.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

2 komentarzy

 1. Jessica Kołodziej 6 października 2017 at 12:44

  jak dla mnie to jedno i drugie polega na naprzaniu się karabinami. Nie dla mnie.


 2. Rpasg 17 stycznia 2019 at 21:30

  Chcę grać w asg od ok 8 Miechów i zbieram na durze wyposażenie klasy wsparcia a w
  Paintball czegoś takiego nie ma
  Dodajesz od razu gotowy sprzęt
  Amorze się niespodoba dlatego asg jest lepszy mógłbym do nocy tak wymieniać ale mi się nie chce
  A poza tym wszystko co w paintball u jest w asg terz oprócz nieznośnej farby


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *