Strzelanie z wiatrówki zimą

Gdy spadną pierwsze śniegi, kiedy na stałe zagości minusowa temperatura wielu zwolenników strzelania z wiatrówek robi sobie przerwę, zapada w zimowy sen. Jednak okazuje się, że nie każdy powinien odpoczywać zimą, nie każdy powinien rezygnować ze strzelania zimą. Wręcz przeciwnie, wystarczy zapoznać się z pewnymi zasadami odnośnie użytkowania wiatrówek w trakcie minusowych temperatur, zainteresować się również swoim przygotowaniem do wyjścia i oddawaniu się swojemu hobby. Sprawdźmy jak się odbywa strzelanie z wiatrówki zimą.

Jaka wiatrówka dobra na strzelanie zimą?

Aby mieć pewność komfortowego strzelania zimą należy wybrać odpowiednią wiatrówkę. W grę wchodzą jedynie wiatrówki sprężynowe, o tych które są zasilane dwutlenkiem węgla należy zapomnieć. Wynika to po prostu z zasad fizyki, mechanizmu i jego dostosowania się do ujemnych temperatur. Wiatrówki sprężynowe mogą co prawda ciężej pracować, trzeba mocniej dociskać spust ale nie jest to jakoś dyskomfortowe. Dodatkowo w trakcie strzelania zimą należy liczyć się z faktem zwiększonej prędkości strzału, o kilka metrów na sekundę oraz tym, że pocisk może lecieć lekko w górę. Również jednak nie jest to jakoś wyjątkowo dyskomfortowe. Należy również pilnować optyki, lunety w wiatrówce gdyż w ujemnych temperaturach, gdy jest zwiększona wilgoć szybciej może się zaparować lub powstawać efekt skraplania.

Jak się ubrać, czy brać dodatkowy osprzęt?

Strzelanie zimą to oczywiście odpowiedni ubiór. Każdy ze strzelających z wiatrówki powinien ubrać się ciepło ale i wygodnie. Zaleca się wybór odpowiednich rękawiczek, takich które będą naprawdę ciepłe ale równocześnie elastyczne, będą pozwalały na swobodne operowanie palcami, nie będzie opcji ześlizgiwania się placów ze spustu czy też problemów z komfortowym trzymaniem wiatrówki. Warto również zaopatrzyć się w różnego rodzaju osprzęt do ogrzewania czyli przenośne grzałki czy nawet termofor. A i w przypadku gdy planowane jest strzelanie choćby z pozycji leżącej to zadbajmy o wygodny podkład np. karimata o odpowiednich właściwościach termoizolacyjnych.

Na strzelanie obowiązkowo zabieramy coś na rozgrzanie, jednak preferowana jest gorąca herbata w termosie i to bez dodatku rumu.

Zadbanie o wiatrówkę po zakończonym strzelaniu

Kiedy wracamy do domu po udanym dniu z wiatrówką należy prawidłowo o nią zadbać. Ogrzewanie sprzętu w ciepłym miejscu ale uwaga – nie wyciągamy wiatrówki z pokrowca. Na wstępie niech tam się ogrzewa, a kiedy już ją wyjmujemy natychmiast należy dokładnie osuszyć. Gdy wiatrówka jest sucha przeprowadzona powinna zostać standardowa konserwacja, z naoliwianiem i dokładnym wyczyszczeniem wszystkich elementów.

Przydatny artykuł? Podziel się z innymi!

2 komentarzy

  1. Snajper 1 lutego 2018 at 13:59

    Bardzo ważny jest wybór rękawiczek, muszą być ciepłe, ale równocześnie dawać swobodę pracy


  2. Kamil 21 lipca 2021 at 10:19

    A co w przypadku wiatrówek z drewnianą osadą? Czy drewno nie dyskwalifikuje ich w niższych temperaturach?


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *